Design Thinking nerelerde etkili?

En son güncellendiği tarih: 20 Eki 2020Tasarım Odaklı Düşünce nerelerde etkili?

"Design Thinking" bir çok konuda uygulanmasına ve çok geniş uygulama alanı bulmakla birlikte karşımıza en çok projelerin "keşif" ve "uygulama" evrelerinde çıkıyor.


Ses getirecek Projeler için

En kuvvetli yönü de; Odaklanmanız gereken gerçek problemlerin ortaya çıkartılışı ve/veya paydaşların bu problemlere ait doğru çözümlere iknasında çok etkin bir yöntem olması.

Ses getirmesini umduğunuz, veya zorluklara hedef olacak projeler için çok uygun.

İnsan unsuru barındıran projeler için

Tasarımcı Düşünce sizi insanları/tarafları derinden anlamak konusunda uzmanlaştırıyor.

Önerdiği metodlar ve sağladığı araçlarla; Düşünme yapılarını kavradığınız, hassasiyetlerini bildiğiniz kişilerle birlikte ortak akıl yaratmanız, birlikte çözüm üretmeniz, çözümleri birlikte deneye deneye olgunlaştırarak doğruya erişmenizi mümkün hale getiriyor.

Tasarımın muhatabı olanlar müşterileriniz, tüketicileriniz, iş ortaklarınız, tedarikçileriniz, çalışanlarınız hatta sermayedarlarınız olabilir.

Çözüm ihtiyaçlarında insan unsuru kuvvetli olan projeler, Tasarımcı Düşünce'nin özelliklerini öne çıkartmanız için önemli fırsatlar.

"Design Thinking" size neyin tasarlanacağını düşünmek yerine öncelikle kim için hangi problemin çözüleceğine odaklanmayı öğretir.

Şablonu önceden belli olan çözümlerle, problem sahiplerinin karşısına "ezbere" çıkarak reddedilmenizden ve sonuçsuz çatışmalara zaman gömmenizden sizi korur.


Metodun püf noktası ise problemin muhataplarını merkeze koyarak meseleyi onların gözünden tam olarak kavradıktan sonra çözümlerinizi hangi alanda, hangi konuda, hangi hedef için geliştireceğinize karar vermek.

Tasarım Odaklı Düşünce'nin en ilginç özelliği

Prensiplerini bir kez anlayanlar bir daha işlerini asla başka bir düşünce tarzı ile yapmıyorlar. Özel hayatlarında bile öyle düşümeye, öyle hareket etmeye başlıyorlar.